Напоследък в Русия се заговори за възстановяването на една стара военна традиция, а именно свещеници в армията. В България тази тема е още нова, но с потенциал да стане актуална много скоро. Ето защо, разговаряме с Младен Бочуков, национален координатор за служението сред военнослужещи по една близка проблематика която нашумя напоследък. Става дума за няколко хиляди камуфлажните нови завети и библии, които Младен и служението му печатат и даряват на войниците от българския контингент в Ирак.
Разказват, че при бомбените атентати в Карбала, войниците изпитвали остра нужда от свещенослужител с когото да разговарят. Не толкова от страх, а защото всеки човек изпитва остра нужда от духовна подкрепа когато застане лице в лице със смъртта.
Дали това е вярно или не, могат да кажат само войниците, но това което е неоспорима истина е факта че от със сигурност е че през последните шест години стотици библии и нови завети са раздаден сред българските военнослужещи безплатно. Не от държавните органи, не от православната църква а от едно служение което има за цел да помага при нужда.
Първите камуфлажни нови завети излизат от печат през октомври 2000г. те са първите по рода си в модерната история на България. На 7 ноември с.г. на официална церемония в духовната семинария в Пловдив 460 бройки са раздадени на четирите пехотни батальона подготвящи се за мисията в Ирак. На церемонията присъстват гл. капелан (щатен военен всещщеник – бел.ред.) Симон Фармър и бившето британско военно аташе за Българиа, пол. Робин Чапъл. Събитието е отразено в централните медии (bTV, БНТ, 24 Часа, Труд и др.)
На 26 Ноември 2004 по покана на командира на 68-ма бригада специални сили полковник Торлаков са подарени 160 бр. на един батталион от професионални воиници. Бригадата е базирана в Пловдив и по-голямата част от личнич състав взима участие в мисиите зад граница. За жалост, именно този екип дава най-много жертви.
През Април 2005 излиза от печат ново издание на камуфлажни нови завети с притурка на кнгиата Прити. Повече от 600 бройки от това издание са подарени 4 Май 2005 в сградата на министерството на отбраната. Дарението е разпределено между българските военни мисии в Ирак, Афганистан, Босна, Косово и Еритрея.
През Ноември 2005 излиза от печат и пълна камуфлаjна Библия на български. Поредното дарение става на 15 Фебруары 2006 за български военослужещи в Афганистан.
Големият успех на една тази мисия подпомагаща духовния морал на българската армия, повдига въпроса за щатни военни свещеници у нас. Какви трябва да са те? Кой и как може да определя позицията и задълженията им? Каква професионална подготовка им е нужна и кой може да я достави? Като каква поделение и с каква задача ще влязат и работят в структурите на БНА?
С приемането на България за членка на НАТО, тези въпроси придобиват още по-централно значение. Военните свещеници в българската армия не са нов феномен, те са нейно историческо наследство не само във военно, но и във мирно време. Историческо наследство и идентичност на българския воин, които комунистическият режим зачерква без угледно с цел да изтрие тази част от българската история завинаги. А кой продължава да прави същото днес в демократична България? Кой и защо са въпросите на които трябва да бъде отговорено за да има отново активни свещеници в българската армия.